Ako som preskočil cez Dunaj

Autor: Miroslav Šedivý | 20.3.2006 o 10:16 | Karma článku: 10,29 | Prečítané:  3724x

Brehy európskeho veľtoku spája od jeho prameňa v Čiernom lese po jeho ústie v Čiernom mori viac ako sto mostov. Nie vždy je však nejaký most nablízku a pokiaľ nie je v dohľade ani kompa, je treba rieku prekonať iným spôsobom. Preskočiť cez Dunaj bol jeden z mojich mnohých detských snov.

V takejto situácii som sa ocitol predvčerom. V južnom Schwarzwalde, neďaleko mestečka Triberg, v nadmorskej výške tisíc metrov, uprostred ihličnatého lesa, kde sa vinie úzka cesta, sme s kamarátmi hľadali miesto, kde by bolo možné cez Dunaj preskočiť. Vlastne... hľadali sme Dunaj.

Nachádzame sa na európskom rozvodí. Tu niekde pramení Dunaj, smerujúci do Čierneho mora. Dva kilometre odtiaľto sa nachádza prameň riečky Elz, ktorá sa neskôr vlieva do Rýna, smerujúceho do Severného mora.

Na turistickej mape by ste však prameň Dunaja márne hľadali. Rieka toho mena oficiálne vzniká v mestečku Donaueschingen ako sútok riečok Breg a Brigach. Prameň dlhšej z nich, Breg, možno teda považovať za navzdialenejší bod od ústia a tým pádom aj za prvotný prameň celého veľtoku. Pomenovania "Bregquelle" a "Donauquelle" sú teda voľne zameniteľné.

Miesto, kde Breg, či Dunaj vyviera zo zeme, je však známe podľa kaplnky. Od Martinskapelle vedie do okolia viacero bežkárskych stôp.

Cestička k prameňu je veľmi dobre vyznačená. Stačí prejsť drevenou bráničkou...

... a po prebrodení sa dvojmetrovými závejmi snehu, ktoré spoľahlivo ukryli aj oplotenie celého areálu, som sa mohol prepracovať až k samotnému prameňu. Aha, tam v tej diere dole ho už vidno.

Z tabule nad prameňom som sa dozvedel, že "v tomto prameni začína geografické meranie dĺžky Dunaja. Dĺžka Dunaja v Nemecku je 647 kilometrov." Pri Pasove, kde opúšťa územie Nemecka, je to však už poriadne široký prúd vody.

A potom som sa musel veľmi hlboko zohnúť, brodiac sa po členky vo vode, aby som pod doskou medzi cencúlikmi objavil chabý pramienok vody cícerkom vyšpľuchujúcim spod skaly.

Vtedy som si spomenul na pohľad na sútok Dunaja a Moravy z hradu Devín. Do veľkej rieky sa vlieva menšia rieka, no Dunaj po sútoku nepôsobí oveľa mohutnejším dojmom. Tu by mi však bohate stačila fľaša vody či malá potreba, aby som zvýšil prietok Dunaja minimálne o polovicu.

Nebojte sa, podunajci, vodu som vám neznečistil...

... len som si splnil jeden zo svojich detských snov. Preskočil som cez Dunaj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Nataša Holinová

Sme jednotky. A nuly

Pri tlačovkách nepretržite schytáva občan, ktorý by milerád zabojoval proti šíreniu hnusoby.


Už ste čítali?